Spoljni dug Srbije smanjen zbog kursnih razlika

Bez autora
Jul 11 2010

Spoljni dug Srbije dostigao je na kraju aprila 30,99 milijardi dolara, što je za 5,5 odsto manje nego krajem 2009. godine, a za 0,6 odsto više nego prethodnog meseca.Do izvesnog smanjenja ukupnog spoljnog duga došlo je, ne zbog prestanka zaduživanja države i privatnog sektora, odnosno izmirivanja finansijskih obaveza bez ulaženja u nove kreditne aranžmane, već usled jačanja dolara u odnosu na evro. Upravo zbog kursnih razlika je i registrovano redukovanje spoljnog duga Srbije u aprilu prema stanju s kraja prošle godine.

Spoljni dug Srbije smanjen zbog kursnih razlikaSpoljni dug Srbije dostigao je na kraju aprila 30,99 milijardi dolara, što je za 5,5 odsto manje nego krajem 2009. godine, a za 0,6 odsto više nego prethodnog meseca, navedeno je u biltenu Instituta za tržišna istraživanja (IZIT).

Do izvesnog smanjenja ukupnog spoljnog duga došlo je, ne zbog prestanka zaduživanja države i privatnog sektora, odnosno izmirivanja finansijskih obaveza bez ulaženja u nove kreditne aranžmane, već usled jačanja dolara u odnosu na evro, naveli su u IZIT-u.

Upravo zbog kursnih razlika je i registrovano redukovanje spoljnog duga Srbije u aprilu prema stanju s kraja prošle godine.

Posmatrano u evrima, spoljni dug zemlje porastao je na kraju aprila, u odnosu na kraj 2009, za oko tri odsto, a prema stanju s kraja marta za 0,9 procenata.

Podaci izraženi u evrima jasno pokazuju da je prisutan trend stalnog rasta spoljnog duga Srbije.

Spoljni dug javnog sektora je krajem aprila iznosio 10,35 milijardi dolara, što je činilo 33,4 odsto ukupnog spoljnog duga Srbije.

To je svakako dalji pomak u učešću države u ukupnom spoljnom dugu, sa 31,7 odsto, koliko je iznosio na kraju decembra 2009. i 32,6 odsto u martu ove godine, navode analitičari IZIT-a.

Spoljni dug privatnog sektora dostigao je 20,64 milijardi dolara, što je činilo 66,6 odsto ukupnog spoljnog duga Srbije.

To je izvesno smanjenje učešća privatnog duga u spoljnom dugu Srbije sa 68,3 odsto na kraju prošle godine i 67,4 odsto u martu 2010.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik